Pobyty pro
seniory 55+

Český génius Vlasta Burian

Jeden z našich nejznámějších a nejpopulárnějších herců Vlasta Burian se narodil 9. dubna 1891 v Liberci a skonal 31. ledna 1962 v Praze. Pocházel z rodiny krejčího, vlastence a ochotníka, jenž mu po přestěhování rodiny do Prahy dal nesčetně šancí kulturního vyžití v Národním divadle.
V průběhu svého života trpěl maniodepresivními stavy; měl rád rychlá auta, armádu a uniformy, sloužil v československé armádě, v dobách největší slávy si pronajímal k honům zámeček, ač v tomto nebydlíval, na statku u Prahy choval krávy, uvažoval o kandidatuře na prezidenta, rád dával na odiv své bohatství plynoucí z obrovských honorářů, zároveň se však i často uzavíral s depresemi ve své vile v Dejvicích.


V Praze se Burian zprvu vyučil obchodním příručím na obchodní škole a hojně se věnoval i sportu, než tento ustoupil do pozadí kvůli divadlu.
Burianovými prvními rolemi byly ty malé ve Vinohradském a Švandově divadle, na doporučení Karla Hašlera počal vystupovat i v různých kabaretech, kde si získal velkou oblibu publika.

Za první světové války zběhl a vystupoval až do svého zatčení s klavíristou Daliborem Ptákem na venkově, po amnestii strávil zbytek války ve vojenské kapele a občas i pražských kabaretech. V kabaretech pak vystupoval i po válce, byť se mu dostalo i komických rolí v Národním a Vinohradském divadle i jinde.
Později si založil divadlo vlastní, tedy Divadlo Vlasty Buriana, jež existovalo až do znárodnění po druhé světové válce.
V období od roku 1923 do roku 1956 dokázal natočit celkem čtyři desítky filmů, k jeho rolím tu patřily hlavně ty komické, jež až na výjimky jen sotva někdo z našinců nezná. Uplatnil se ale i jako herec rolí charakterních.

Velkým zlomem v jeho životě byl konec druhé světové války, kdy byl zatčen, díky intervenci Jana Masaryka propuštěn, vyšetřován na svobodě, osvobozen, po negativní reakci tisku opět uvězněn a kvůli smyšleným obviněním odsouzen za kolaboraci s fašisty k těžkému žaláři a vysoké pokutě. Po propuštění z vězení přišel o téměř veškerý majetek včetně divadla a ještě pět let měl zákaz veřejného vystupování, a ač s podlomeným zdravím, musel zpočátku tvrdě manuálně pracovat.

Na scénu karlínského divadla se směl vrátit až roku 1950, po zkušebním představení a díky přímluvě Jiřího Frejky a Jana Wericha, vyhozen však byl již o tři roky později a musel se tak vrátit k estrádě, kteréžto vystupování mu ovšem bylo výrazně komplikováno jeho zdravotními problémy.
Následně mu sice bylo povoleno natočit ještě několik filmů, to však už nebyl on.

Soudní rehabilitace se dočkal až im memoriam roku 1994, zapomenut nebyl do dnešních dnů.

Mezi jeho filmové role patří ty ve snímcích Herecké anekdoty, Zaostřit, prosím!, Muž v povětří, Byl jednou jeden král..., Dva mrazíci, Nejlepší člověk, Slepice a kostelník, Zlaté dno, Ryba na suchu, Provdám svou ženu, Přednosta stanice, Katakomby, Baron Prášil, U pokladny stál..., Ulice zpívá, Ducháček to zařídí, Tři vejce do skla, Hrdina jedné noci, Nová píseň, Tři muži na silnici, Nezlobte dědečka, Hrdinný kapitán Korkorán, Dvanáct křesel, Pobočník Jeho Výsosti, Revizor, U snědeného krámu, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Funebrák, Anton Špelec, ostrostřelec, To neznáte Hadimršku, On a jeho sestra, C. a k. polní maršálek, Milenky starého kriminálníka, Falešná kočička aneb Když si žena umíní, Lásky Kačenky Strnadové a nedochovaný Tu ten kámen. Objevil se i v dokumentárních filmech a televizních pořadech jako Komici na jedničku, Vlasta Burian, jak ho neznáte, Sesazený král, Portrét krále komiků, Král komiků, Vlasta Burian, Kolotoč humoru, Úsměvy a Čertův mlýn.

Vlasta Burian, jakkoliv již dávno zrozený, působící a skonalý, zůstal dodnes jak na našich obrazovkách, tak v našich srdcích. Bez něho by byly Čechy notně ochuzeny.

Článek byl uveřejněný v rámci Literární soutěže.

Komentáře  

 
0 #1 helabuena 2013-02-18 10:18
Největší herec,král komiků,prostě úžasná osobnost,na kterou se nikdy nezapomene.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Přihlášení

Aktivní dovolená

Lyžování, koupaliště, wellness.

Aktivní dovolená a ubytování.

125px reklama

Chorvatsko 2013

Montáž nábytku

Sibera-servis.cz

RetroRetro nábytek
zpestření vašeho domova.

Vzkazníček

Žádný vzkaz

150px reklama

120x240px vpravo

Anketa

Máte strach z chřipky?
 

120x600px reklama

Trápí vás civilizační nemoci nebo vaše váha?


100% bylinné produkty bez chemie.
Potravinové doplňky